Spolupráce Van Goghova muzea v Amsterdamu a vídeňského Belveder dala vzniknout výstavě Golden Boy Gustav Klimt. Jeden z nejvíce fascinujících umělců v historii nacházel inspiraci u svých neméně slavných předchůdců jako byl Van Gogh, Rodin, Matisse a další. Výstava mapuje vývoj Klimtova unikátního stylu a odhaluje, kteří umělci se na něj – zřejmě – přímo či nepřímo podíleli. Desítky Klimtových děl od krajin až po slavné ženské portréty korunuje reprodukce Beethovenova vlysu v životní velikosti. Za Klimtem se vypravte buď do Amsterdamu, kde bude k vidění do 8. ledna, nebo do Vídně. Výstava se do Belvedere přesune od 3. února a potrvá do 29. května.
Mladý designér František Jungvirt dokončil školu teprve letos, ovšem ze sklářského ateliéru UMPRUM odchází s bohatým kontem ocenění a spoluprací. Kreativní ředitel značky KLIMCHI se například nedávno pochlubil kolekcí váz pro Lasvit, jež vzdává hold Bořku Šípkovi. Jungvirt je mimo jiné i značkou sám o sobě a pod vlastním jménem vytváří kolekce váz či designové láhve pro projekt Jíme jih. Jeho tvorbu je do 31. ledna možné spatřit ve Sklářském muzeu v Novém Boru. Jedná se o Jungvirtovu první větší samostatnou výstavu a představuje průřez jeho dílem za posledních šest – studijních – let. Mezi exponáty jsou tak zastoupeny školní práce, ale i další projekty.
Museum Barberini v německé Postupimi láká na výstavu Surrealism and Magic: Enchanted Modernity. Rozsáhlý projekt s řadou mezinárodních zápůjček se zaměřuje na imaginativní svět magie, kterému propadli i četní umělci hlásící se k hnutí surrealismu. Výstava je rámovaná metafyzickým obrazem Giorgia de Chirica z roku 1915 na straně jedné a dílem Oděv nevěsty Maxe Ernsta z roku 1940 na straně druhé. Kromě nich jsou zde zastoupeny i obrazy světoznámých umělců jako Salvador Dalí či René Magritte. Výstava rovněž vyzdvihuje ústřední přínos žen surrealismu. Mezi exponáty se tak objevuje dílo umělkyň Leonory Carrington, Leonory Fini, Jacqueline Lamby a dalších. Nechte se okouzlit i vy, možnost máte do 29. ledna.