Šťastnou šestici tvoří základ v podobě zdraví a neopomíjí se ani aktuální podoba příjmu, sociální podpory, svobody, štědrosti a absence korupce. Součástí hodnocení World Happiness Report je i geografický poměr štěstí mezi všemi obyvateli. Jednoduše řečeno, více úspěchů sklízí země s menší “happiness gap”.
Do top desítky se přitom nedostaly jedny z největších a nejmocnějších zemí vůbec – Spojené státy se umístily na 15. místě, Kanada skončila na 13. místě, Austrálie se do žeříčku nevměstnala jen těsně a zůstala na 12. místě a Velká Británie obsadila 19. místo. Asi nebude velkým překvapením, že naprostou většinu šťastných vítězů tvoří evropské státy – a zejména ty nordické.
Skandinávie a severní Evropa tvoří celou polovinu nejšťastnějšího žebříčku. Skandinávské státy položily na lehce nižší pozici Švédsko, a to kvůli pomalejšímu zamezení šíření pandemie covid-19, než tomu bylo u jeho sousedů. Severská trojice se umístila také na všech nejdůležitějších pozicích. Na třetím místě skončil Island, který se stejně jako ostatní severoevropské země pyšní vysokou mírou genderové rovnosti, která očividně značně přispívá k životní satisfakci a spokojenosti.
Stříbrnou medaili si stejně jako minulý rok odnáší turisticky stále populárnější Dánsko, a to i přesto, že má jedny z nejvyšších daňových sazeb na světě. Spolu s nimi se totiž občané dočkávají i stejně vysoké kvality veřejných služeb. Nordický triumf uzavírá už šestý rok po sobě Finsko. Místní obyvatelé si pochvalují vysokou úroveň svobody, finančních příjmů i lidské štědrosti, která se v hodnocení projevuje třeba při očekávání, že když se někomu ztratí peněženka, dostane ji i s kompletním obsahem zpět. Podívejte se na Top 10 nejšťastnějších zemí na světě v naší galerii.
Autor: Lenka Komrsková, Foto: Archiv, Unsplash