Při návštěvě zdejšího národního parku Teide budete mít pocit, jako byste se ocitli na jiné planetě. Park tvoří skaliska všemožných tvarů, měsíční krajina, ztuhlá láva, krátery či povrch s červenou i zlatavou barvou. Zajímavé je, že na některých místech je zelená krajina a o pár metrů dál už jen černé lávové pole. Území dominuje vulkán Pico de Teide, jež je zároveň nejvyšší horou Španělska. Na horu tyčící se do výšky 3 718 metrů nad mořem lze i vystoupat. Národním parkem vede ale i mnoho nenáročnějších turistických stezek a jsou zde i návštěvnická centra, observatoř či botanická zahrada. Zajímavou atrakcí jsou i ještěrky, které se neostýchají připlazit se až k turistům a domáhat se jejich svačin. Na jaře zde navíc červeně rozkvétá hadinec teidský, vzácná rostlina, která neroste nikde jinde na světě.
Banány jsou k dostání snad všude. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jak dlouho zrají, než se dostanou do supermarketů, nebo kolik banánů je v jednom trsu? A věděli jste, že banánovník se řadí mezi byliny? I takové zajímavosti se dozvíte během exkurze na některou z banánových plantáží. Kromě výkladu o sklizni či péči o banánovníky je součástí i degustace banánového likéru či jiných produktů z tohoto ovoce.
V turistickém městě Puerto de la Cruz se pak nachází botanická zahrada, jež čítá tisíce druhů květin a místy svojí rozmanitostí připomíná džungli. Král Karel III. zahradu založil roku 1790, kdy se na ostrov vozily rostliny z exotických krajin a zahrada sloužila jako místo pro jejich aklimatizaci na evropské klima. Parku dominuje obrovský starobylý fíkovník s mohutnými vzdušnými kořeny, jsou zde také zajímavé rostliny, jako například salámový strom, chlebovník nebo skořicovník.
Zoologické zahrady jsou sice i jinde, ta tenerifská ale vyniká – ne nadarmo se umisťuje mezi nejlepšími světovými zoologickými zahradami na světě. Je zde více než čtyři sta druhů zvířat a nechybí ani areál, kde to vypadá jako na Antarktidě, včetně sněhu, obrovského ledovce a stovek tučňáků, kolem kterých návštěvníci projíždí na pojízdné plošině. V jiné části areálu lze po schodech vystoupat do korun stromů a procházet se po mostech v těsné blízkosti kolem exotických papoušků. Ve „žraločím tunelu“ lze zase pořídit fotografii se skutečným žralokem.
Tenerife je vyhlášené i gastronomií a je zde možné ochutnat mnoho místních specialit. Například brambory vařené ve slaném nálevu s dvěma druhy ostrých omáček s názvem mojo. Oblíbený je také pečený králík či krémový dezert bienmesabe. A v turistických lokalitách také narazíte na mnoho tapas barů, ty jsou ve španělských zemích už nutností!
Foto: Pixabay