„Z dochovaných záznamů jsme se dověděli, že byl původní objekt na tomto místě postaven
v 16. století. V jeho polovině zde žil jistý Klíma, kterého v roce 1598 vystřídal barvíř Vilibald Triel. V roce 1609 získal dům tkadlec Ondřej Wess a roku 1624 krejčí Petr Mülner. V roce 1661 se na naší adrese zdržuje knížecí tavič Václav Toman a po němž zde žila Helena Pauknerová. Po většinu 18. století patřil dům rodu Bayerů, než ho v roce 1788 koupil i se zahradou od Josefa Bayera soukenický cech,“ vypráví historii domu, v němž se nyní nacházejí Ultra Premium Apartments, Jakub Janeček, který se do jeho dlouhého příběhu zapsal v roce 2016, když tehdy zubožené krumlovské stavení na adrese Rooseveltova 33 koupil. Původní dům byl v průběhu staletí přestavován podle dobových potřeb, až nakonec v roce 1929 prošel radikální prvorepublikovou rekonstrukcí, ještě dnes patrnou z Rooseveltovy ulice.
„Když jsme dům koupili, chyběly v něm stropy, do podkroví zatékalo, do spodního patra nevedlo schodiště a za domem rostly třímetrové křídlatky,“ vypočítává Janeček. Dnes byste nic z toho domu netipovali. Jeho transformace do současné podoby, v níž je romantickým útočištěm s kouzelnými výhledy na Vltavu, si vyžádala obrovské úsilí. Za projekt se postavil chrudimský architekt Marek Sodomka, jehož prioritou bylo zachovat identitu místa a jeho nenapodobitelný genius loci, který je ve starých uličkách Krumlova tak silný. Původně měla rekonstrukce trvat rok a půl, ale protáhla se na dvojnásobek. Na přelomu roku 2019 a 2020 nicméně byla oficiálně započata nová kapitola ságy domu. Do jeho zdí se znovu vrátila duše a s hosty jeho pouhých tří (zato velkorysých a stylových) apartmánů i život.
Jednotlivé apartmány nesou v duchu minimalismu pouze číselná označení, tedy 1, 2 a 3. Dominantou apartmánu číslo jedna, který je situovaný v podkroví, je měděný destilační kotel odkazující na profesi současného majitele domu – dováží totiž do Česka prémiové destiláty. V tomto konkrétním kotli sice rozhodně nic nevypálíte, můžete si pod ním ale alespoň rozdělat oheň v krbu, a zpříjemnit si tak večer. Jeho hlavním programem může být třeba koupel v romantické volně stojící vaně. Tu nabízí i apartmán číslo dvě a zbývající trojka, nejmenší z nabídky, zaujme dřevěnou vířivkou na terase s výhledem na řeku a kostel svatého Víta.
Interiéry apartmánů i chodeb se prolíná jednoduchý motiv vlaštovek. Padla na ně volba jednak proto, že jsou považovány za strážce domácího štěstí a posly dobrých časů, ale také proto, že se v domě během rekonstrukce dvě jara po sobě uhnízdily, aby zde přivedly na svět své potomky. Důležitou součástí domu je bistro Topinka v přízemí, v němž můžete po ránu zahájit svůj den vynikající organickou snídaní a později si dát třeba sklenku vína z nabídky zaměřené především na produkci autentistů. Název podniku není náhodný, jeho menu se skutečně zaměřuje na poctivý krajíc opečeného chleba, nicméně v mnoha gourmet variacích – naším favoritem je skandinávská topinka s marinovaným lososem, mladým koprem, tvarohem a medovou hořčicí.
‘Foto: Archiv UPA se svolením