Od Broadwaye můžete očekávat cokoliv, jen ne nudu a obyčejnost. Ulice, která vede celým Manhattanem, získala své jméno v polovině 19. století. Počet, velkolepost a velikost divadel na Broadwayi rostly současně s prosperitou a mocí města New York. Počet divadel se z dvaceti v roce 1900 zvýšil na historicky nejvyšší počet 80 v roce 1925. Od 80. let 20. století pak velká nová jeviště nalákala diváky na Times Square, které se postupně proměnilo v oslnivé centrum cestovního ruchu.
Vydejte se z přeplněných chodníků na 59. ulici do Central Parku a nechte se ohromit 693 akry nádherných zatravněných prostorů se stromy a stezkami. Všechny cesty v parku měří dohromady neuvěřitelných 90 kilometrů. Najdete tu 21 hřišť, zimní kluziště i zoo. Mezi klasické zastávky patří John Lennon Memorial, Strawberry Fields nebo hrad Belvedere.
Hustě obydlenou Čínskou čtvrť najdete na dolním Manhattanu. Toto živé a nezapomenutelné místo plné neonových světel, se spletí uliček a širokou shopping nabídkou, bylo osídleno čínskými přistěhovalci v 50. letech 19. století. Nové i staré restaurace lákají milovníky gastronomie a turisty z celého světa. Místní se tu schází v Columbus Park na Tai Chi, šachy nebo mahjong.
Dalším fotogenickým highlightem New Yorku je bezesporu Brooklyn Bridge, který spojuje Mahnattan a Brooklyn a je považovaný za brilantní počin inženýrství z 19. století. V době vybudování v roce 1883 byl nejdelším visutým mostem na světě a představoval první pevné spojení přes řeku East River. Brooklyn Bridge má délku dva kilometry a přejít ho vám zabere minimálně 20 minut, podle toho, kolik zastávek si tu uděláte.
Chcete zažít nejpůsobivější výhledy na panorama města? Promenáda Brooklyn Heights se táhne od Remsen Street k Middagh Street a vznáší se nad dálnicí Brooklyn-Queen Expressway. Tady ve stínu stromů zažijete úžasný klid, který vám bude kazit jen blízký provoz aut. Ale to je zkrátka New York!
Říká se, že by měl každý Američan alespoň jednou tento památník a muzeum navštívit. A platí to i o turistech, kteří do New Yorku zavítají. Po sestoupení do muzea se ocitnete na základech bývalých Dvojčat. Toto místo vás donutí k pokoře a každý tu zavzpomíná na to, kde zrovna byl v tento osudový den. Muzeum velmi citlivě vzdává hold obrovské fyzické i duševní ztrátě.
Slavné Museum of Modern Art najdete v Midtown Manhattan a je mnohem větší, než se zdá. Je to jedno z nejvlivnějších muzeí světa a najdete tu sbírky děl těch nejslavnějších umělců, jako je Picasso, Matisse, Rothko, Monet, Van Gogh, Kahlo, Andy Warhol nebo Dali. Každý rok sem zavítá milion návštěvníků.
Sesterská instituce MoMa není jen klasické muzeum, je to prostředí v pozoruhodné budově veřejné školy Renaissance Revival v Long Island City. Najdete zde všechny druhy špičkového současného umění a je tu více než 200 000 uměleckých děl od takových mistrů, jako je Aj Wej-wej nebo James Turrell.
Na filmy sice máme Hollywood, ale Film Forum si rozhodně nenechte ujít. Jedná se o poslední nezávislé a neziskové kino v New Yorku. Bylo otevřeno v roce 1970 a od té doby se tu toho moc nezměnilo. Stále totiž přináší divákům nezávislé filmy ve stylovém retro prostředí autentickými koberci a skvělou kavárnou.
Už od 80. let minulého století je tento jazzový klub považován za nejlepší v New Yorku – a rovnou i na světě. Každý večer si sem od osmi hodin můžete zajít na koncert, takže pokud chcete ochutnat jazz v New Yorku, nemůžete si vybrat lepší místo. V průběhu let tu vystoupili ikoničtí umělci včetně takových jmen, jako je Ray Charles, Dizzy Gillespie nebo Sarah Vaughan. Není nic stylovějšího než váš poslední večer New Yorku strávit právě tady.
Zdroj: Pixabay