Národní park Tongariro nabízí několik turistických tras, nejoblíbenější je ale devatenáct kilometrů dlouhý jednodenní trek Tongariro Alpine Crossing. Cestou na vás čekají pradávná lávová pole, vodopád, sopečné krátery, prales nebo vulkanická jezera s modrozelenou vodou. Dominantou treku je impozantní hora Mount Ngauruhoe, která sloužila jako předloha Hory osudu z trilogie Pán prstenů. Fyzicky náročnější může být pro někoho část, kde se stoupá po Ďáblových schodech, následná cesta po rovině South Crater, kde si budete připadat jako na jiné planetě, za to ale rozhodně stojí. Stejně jako následný výhled na Červený kráter nebo posvátná jezírka. Pokud v národním parku Tongariro chcete zkusit vícedenní pochod, pak můžete vyrazit na obtížnější Tongariro Northern Circuit.
Úchvatné scenérie a různorodá krajina na vás čeká během Kepler Tracku v národním parku Fiordland na Jižním ostrově. Celý okruh měří šedesát kilometrů a zabere tak čtyři dny. Krásné výhledy i přírodu ale uvidíte i pokud se rozhodnete zdolat jen první úsek, na což vám stačí jeden den. Trasa vede nejdříve lesem po mírné stezce, následuje alpinská krajina s výhledy na hory i jezero Te Anau. První úsek můžete zakončit u chaty, kde pravděpodobně potkáte drzé horské papoušky kea, jež se neustále snaží krást jídlo turistům. Jen pozor: horské chaty tu nejsou takové, jaké je známe z Evropy, neprodává se v nich tedy žádné občerstvení.
Tento šedesát kilometrů dlouhý trek vede především po pobřeží a má tak jednu nespornou výhodu – na mnohých místech se můžete vykoupat v oceánu, jenž svojí průzračnou vodou i písčitými plážemi připomíná spíše Karibik. Jednosměrná cesta vede z Wainui do Marahau nebo naopak, je proto dobré domluvit si odvoz. Nebo se můžete vrátit na kajaku a cestou pozorovat lachtany rozvalující se na balvanech.
Te Araroa je bezesporu nejnáročnější trek na Novém Zélandu a vůbec jeden z nejtěžších na světě. Odvážlivci v něm projdou napříč Severním i Jižním ostrovem a ujdou přes tři tisíce kilometrů. Celou trasu každoročně zvládne zdolat asi dva tisíce nejotrlejších turistů a zabere jim to zhruba čtyři až pět měsíců. Trasa začíná na nejsevernějším cípu Nového Zélandu, v oblasti s majákem Cape Reinga, a končí na nejjižnějším výběžku v přístavu Bluff. Chodci cestou uvidí neuvěřitelně rozmanitou krajinu Nového Zélandu – vulkány, ledovce, hory, jezera, rozlehlé pláně, písčité pláže, meandry řek i odlehlá obydlí. Někteří chodci se vydávají jen do určitých úseků, nebo trek zdolávají třeba i roky. Může si ho proto vyzkoušet i ten, kdo ho nechce ujít celý naráz.
Chcete-li poznat jeden z nejmalebnějších jednodenních lokálních treků, pak ho najdete v národním parku Mount Cook, jenž nese název nejvyšší hory Nového Zélandu. Během cesty na vás čeká zdánlivě nekonečné stoupání po schodech i kamenité stezce, odměnou vám však budou neuvěřitelné výhledy na horu Mount Cook, jezero či ledovec. Cesta končí u červené horské chaty – odtud pochází název treku Mueller Hut. Na této chatě se dá i přespat, je ale potřeba si ji dopředu zabookovat. V oblasti Mueller Hut pak rozhodně stojí za zkoušku i treky Hooker Valley nebo Kea Point Track.
Foto: Pixabay, Unsplash