Borromini Perspective na nádvoří Pallazzo Spada představuje pro mnohé jednu z nejvíce fascinujících památek celého Říma. Jedná se o úžasnou optickou iluzi: osm metrů dlouhá galerie se sochou věnovanou Marsu, římskému bohu války, se ve skutečnosti totiž zdá mnohem delší. Tento unikátní efekt je mistrovským dílem brilantní mysli architekta Giovanniho Borrominiho. Ten ho vytvořil pomocí stoupající podlahy a klesajícího stropu s bočními sloupy, které se zmenšují a zmenšují, čímž simulují efekt odlehlosti.
Piccola Londra nadchne každého, kdo si zamiloval londýnský Notting Hill. V překladu tento název doslova znamená „Malý Londýn“. Čtvrť pochází z počátku 20. století, kdy bylo snahou města modernizovat Řím a přizpůsobit ho stylu jiných evropských měst. Piccola Londra má jen několik ulic a je ve velkém kontrastu se zbytkem města. Procházka po této neobvyklé římské čtvrti se dá krásně spojit s návštěvou nedaleké galerie Borghese, dalším skrytým klenotem Říma.
Galerie a zahrady Borghese ukrývají pozoruhodnou sbírku renesančního a barokního umění. Najdete zde díla umělců, jako byl Caravaggio, Bernini nebo Raphael, a to navíc v unikátním prostředí, umožňujícím mnohem hlubší zážitek plný rozjímání, než jaký se vám dostane v turisticky přeplněných slavnějších muzeích ve městě. Galerii Borghese obklopují ohromující zahrady plné soch a fontán navržené známým architektem Gianem Lorenzem Berninim.
Řeka Tiber rozděluje historické centrum Říma od čtvrti Trastevere. Po mostě Ponte Cestio se dostanete na maličký Tiberský ostrov s okouzlující malebnou atmosférou, kterou mívají středověká městečka. Kdysi tu na oslavu toho, že mor přestal pustošit Řím, postavili chrám zasvěcený řeckému bohu léčitelství, Asklépiovi. Dnes tu najdete jednu z nejdůležitějších nemocnic v Římě. V létě se na ostrově také koná filmový festival a proměňuje se v centrum římské kultury.
Foto: Pixabay