Tristan da Cunha je jedna ze zbývajících britských kolonií, která dosud nepožádala o nezávislost a přeje si zachovat své spojení se Spojeným královstvím. Leží více než 2700 kilometrů od jihu Afriky a 3700 kilometrů od nejbližších břehů Jižní Ameriky. Má rozlohu 98 kilometrů čtverečních a jeho hlavní město se jmenuje Edinburgh of the Seven Seas. Zahrnuje ostrovy Tristan da Cunha, Nightingale, Inaccessible a Gough Islands. Styl života je tu pomalý a plně prožitý. Místní obyvatelé se živí farmařením, rybolovem a výrobou mincí a známek.
Na toto izolované místo se dostanete pouze lodní dopravou z Kapského města, která trvá šest až sedm dní. Tento aktivní vulkanický ostrov láká na svou divokou přírodu a bohatý podmořský život. V okolních vodách žijí žraloci, velryby, plejtváci, keporkaci, delfíni i vorvani. Ostrov se těší obrovskému mezinárodnímu zájmu ze strany filmařů, novinářů, historiků i vědců. Ti, aby se sem dostali, však musí mít speciální povolení. Také turisté pro vstup na ostrov musí splnit několik podmínek.
Před plavbou z Kapského města je třeba zařídit si výpis z trestního rejstříku a souhlas správce ostrova, jemuž se nastíní důvod návštěvy, předpokládaný datum příjezdu, národnost, preferované ubytování a podobně. Každý, kdo na ostrov jede, musí mít předem potvrzenou a zcela zaplacenou zpáteční cestu, prokázat se dostatečnými finančními prostředky na celou délku pobytu a mít sjednané zdravotní pojištění.
Místní lidé žijí v přírodě a s přírodou. Hlavním průmyslovým odvětvím je zde lov měkkýšů – vyváží se odsud humři a langusty. Místní obyvatelé zde vyrábí speciální mince a známky, které jdou také na export. Co se soběstačnosti týče, pěstují se tu převážně brambory, jinak se většina potravin musí dovážet. Ve městě Edinburgh of the Seven Seas pak najdete poštu i vládní budovu. Pracuje zde jeden policista a tři strážníci. Velkým magnetem je ostrov a přírodní rezervace Gough Islands, jenž je od roku 1995 zapsaná na seznamu UNESCO. Tak co, po jak velké izolaci toužíte?
Foto: Unsplash