Tohle je bez nadsázky začátek nové kapitoly. Legendární Orient Express, jednou brázdící železnice z Paříže do Istanbulu přes Budapešť a Bukurešť, má novou podobu – kamennou pobočku stejné značky – již letos na jaře otevře svůj vůbec první hotel. Jmenuje se La Minerva a najdete ho v samém srdci Říma: na náměstí Piazza della Minerva, jen několik desítek metrů od Pantheonu, jedné z nejvýznamnějších a turisticky nejvyhledávanějších římských památek, a zhruba deset minut od fontány di Trevi.
Zvenku možná nepříliš nápadný hotel vznikl díky citlivé rekonstrukci paláce Fonseca ze 17. století. Ten byl postaven v roce 1620 jako rezidence portugalské šlechtické rodiny Fonseca, na začátku 19. století ho ale získala do vlastnictví další prominentní rodina, která palác přestavěla na hotel. Ten se stal oblíbeným místem významných umělců a osobností, jako byli spisovatel Stendhal, básník a dramatik Vittorio Alfieri nebo generál José de San Martín. Pod dnešní podobou hotelu je podepsaný jiný umělec: francouzsko-mexický architekt a designér Hugo Toro, který má v portfoliu svých realizací crème de la crème soukromé rezidence, privátní kluby, vyhledávané restaurace i hotely po celém světě. Známý je pro svou mistrnou práci se světlem, cit pro špičkové materiály a detaily a také eklektický vkus, jenž i ze zdánlivě neosobních prostorů vytváří charakterní interiéry.
Všechny zmíněné atributy talentovaného architekta se propsaly i do podoby nového římského hotelu, lázní a restaurace umístěné na slunné terase s výhledem na město. Hugo Toro, člen prestižního výběru AD100 Architectural Digest, tu pracoval nejen s moderním designem, ale i odkazy na antickou architekturu a historickými dekorativními styly, zejména s art decem. Odkazy na něj a jeho moderní interpretace lze najít téměř ve všech devadesáti třech pokojích hotelu o výměře od 25 do 235 metrů čtverečních. V každém z nich se Hugo Toro rozhodl odvyprávět trochu jiný vizuální příběh, a to i s pomocí nenápadných detailů, jako jsou například ručně modelované lampy, na míru vyrobené dřevěné sady na vrhcáby nebo selekce oblíbených coffee table knih.
Materiály použité v designu hotelu La Minerva jsou příběhem samy o sobě – architekt při jejich výběru nedělal kompromisy. Ostatně nedělala by je jistě ani římská bohyně řemesel, umění a moudrosti Minerva, podle níž je hotel pojmenovaný. Proto v každé místnosti najdete dřevo, kůži a kámen, které hravě doplňují originální textilie na sedacích soupravách, nápadné obložení na stěnách či exotické tapety a koberce. Samozřejmostí jsou i mramorové koupelny, italské ložní prádlo, king size postele nebo gramofony s výběrem klasických vinylových desek. Některé z prémiových pokojů v nabídce mají navíc k dispozici i vlastní terasu s překrásným výhledem na Řím, jenž zejména ve vyšších patrech paláce nemá obdoby.
Přes všechno zmíněné vypadají hotelové pokoje uhlazeně, nejsou dekorem přeplněné, či dokonce kýčovité. „Po 140 letech historie se La Minerva znovu probouzí k životu a naší povinností bylo nastavit standard, který obstojí dalších 140 let,“ říká k vůbec prvnímu hotelovému přírůstku generální manažer Orient Express Hotels pro Itálii Giampaolo Ottazzi. Jeho funkce naznačuje, že elegantním hotelem v Římě to vše pro Orient Express teprve začíná. Hotelová skupina Accor, která v roce 2017 odkoupila padesátiprocentní podíl od francouzské železniční společnosti SNCF, a získala tak nad značkou kontrolu, plánuje otevřít po Evropě hotelů pod hlavičkou Orient Express hned několik.
La Minerva by měla ubytovat první hosty už letos na jaře, později během tohoto roku by skupina ráda přidala na seznam svých poboček další přírůstek: hotel v historickém paláci Donà Giovanelli v Benátkách. K návrhu interiéru a dekorací si tentokrát přizvali libanonskou architektku a interiérovou designérku Aline Asmar d’Amman, jež před několika lety vedla renovaci restaurace Jules Verne na Eiffelově věži. Tím ale ‚mimoželezniční‘ plány sítě zdaleka nekončí. Portfolio Orient Expressu by se brzy mělo rozrůst o OE Corinthian, největší plachetnici na světě, na jejíž podobě se bude podílet i skupina LVMH Bernarda Arnaulta. Brázdit světové vody by tento gigant s délkou 220 metrů měl už příští rok. Jako první je ale na řadě Řím. „Otevřením hotelu Orient Express La Minerva vracíme městu historické místo, jež po léta sloužilo jako útočiště pro známé intelektuály a umělce. Zároveň do hlavního města Itálie přinášíme ikonickou značku, která je po dekády symbolem cestování a rafinovaných dobrodružství,“ dodává Giampaolo Ottazzi.
Foto: Hotel La Minerva, Patrick Locqueneux