V pátek 12. dubna se v 20:22 hodin východoamerického času, což je v Česku sobota 13. dubna ve 2:22, na obloze objeví jeden z nejmenších úplňků letošního roku. Tento úkaz se nazývá mikroúplněk a je opakem populárního superúplňku. Nastává ve chvíli, kdy je Měsíc nejdále od Země, a proto působí o něco menším a méně jasným dojmem než obvykle, ale i tak jde o oslnivou podívanou.
Přestože se mu přezdívá „růžový“, barva Měsíce se nijak výrazně nezmění. Název byl odvozený od půdopokryvné rostliny s růžovými květy, která je typická pro Severní Ameriku. Jméno měsíce je tak spíše poetickou připomínkou příchodu jara a jeho prvních barevných květů.
Lyridy, každoroční meteorický roj, vrcholí v noci z 21. na 22. dubna, přičemž aktivita probíhá už od poloviny a až do konce měsíce. Spatřit můžete zhruba 18 meteoritů za hodinu, přičemž Lyridy jsou známé svou rychlostí, jasnými stopami a občas i ohnivými koulemi.
Nejlepší výhled si užijete daleko od světel měst, ideálně v oblasti s minimálním světelným znečištěním nebo v hotelu zaměřeném na pozorování hvězd. Zaměřte svůj zrak na souhvězdí Lyry, zejména na jasnou hvězdu Vega. Pokud zůstanete vzhůru až do úsvitu, na východním obzoru můžete zahlédnout i Venuši, Saturn a Merkur.
Planety Venuše, Saturn a Merkur si rovnou na závěr dubna připraví neobvyklé nebeské představení. Krátce před východem slunce vytvoří 25. dubna ubývající Měsíc spolu s Venuší a Saturnem téměř dokonalý trojúhelník nad východním obzorem – s Merkurem zářícím opodál. Tahle „pyramida“ bude krátká, ale působivá, budete mít tak ideální důvod přivstat si a začít den hvězdnou show.
Foto: Unsplash