Kde končí divokost a začíná nehostinnost? Na tenké linii balancuje hranice Arizony a Utahu v srdci regionu Navaho, původním domově stejnojmenného kmene indiánů. Těchto 250 hektarů severoamerické poušti, která je součástí chráněné oblasti, má přídomek Canyon point. Do syrové utažské scenérie zde vrůstá etalon klidu, Amangiri. Leštěný beton ostře řezané architektury v barvě entradského pískovce slouží coby mimikry, do nichž se budete chtít vpít i vy, prahnete-li po ztišení civilizačního šumu. Odstín použitého betonu celé stavby byl přitom namíchán ve speciálním poměru s místními přírodními složkami tak, aby co nejvěrněji imitoval odstín zdejší pouště.
Symbolem symbiózy pouštní krajiny a resortu Amangiri je vyhřívaný bazén s lounge lůžky zapuštěnými do jeho hladiny, objímající působivou formaci země v podobě pískovcové skály, jejíž stáří se odhaduje na 160 milionů let. Majestátní léčebný klid hor nemůže být blíž. I když možná přece jen o kus blíž syrovosti přírody se ocitnete, pokud budete mít doslova v rukou pískovcové hřebeny při lezení po via ferrata. Pětice privátních cest po skalách s jištěním na ocelovém laně je určena výhradně hostům Amangiri. Srovnatelnou porci adrenalinu okusí i při trysku v horském sedle na pláních nebo při letu horkovzdušným balonem. Zrcadlem okolní krajiny takřka bez vegetace jsou i minimalistické interiéry prostorných 34 pokojů i privátní rezidence. Procedury v režii spa se inspirují léčivými rituály kmenů Navaho s produkty ovoněnými pro oblast typickou šalvějí.
Meditace stojí na schopnosti ovládnout vlastní mysl skrze dýchání. V italském Valsu můžete vědomou práci s dechem nacvičovat s profesionální trenérkou při speciálních túrách, které na úpatí hory Gurnatsch svým hostům nabízí Silena, Soulful Hotel. Nepřehlédnutelná průsvitná fasáda budovy od architektonického studia NOA připomíná vřes, stavba tak vypadá jako by organicky vyrůstala z místní krajiny. Unikum tohoto wellness hotspotu spočívá ve vyvážené fúzi Jihovýchodní Asie a Jižního Tyrolska. Uvnitř se v duchu filozofie feng šuej pozornost soustředí na přírodní motivy a jihoasijské elementy. Dominantou třiceti pokojů jsou především tapety zobrazující vážky, barevná paleta modré a béžové vytváří lehkost, jíž vyvažují materiály jako samet, kámen, železo a dub.
Silena nabízí bohatý výběr z jógových praxí nebo hlubokou meditaci při vinyasa flow. Asány se pravidelně procvičují v květinové zahradě, která je scénou také pro tradiční asijská cvičení čchi-kung. Hotel navíc disponuje výjimečnou sbírkou tisícovky knih zaměřených na seberozvoj. Jejich čtení je věnována místní lounge, případně se o dodání jakéhokoli titulu z knihovny přímo na váš pokoj postará knižní služba – pokud tedy rovnou nezvolíte junior apartmá Soulful Literature, kde je stabilně k dispozici k čerpání inspirace knihovna o dvou stech svazcích. Gastronomický repertoár hotelu stojí především na degustacích regionálních sýrů párovaných s chloubami vinného sklepa čítajícího na 400 položek jihotyrolské i mezinárodní provenience. Jihotyrolská kuchyně s jihoasijským vlivem se zde neobává ani vegetariánské nebo veganské orientace.
Namibijská poušť je se stářím 55 milionů let nejstarší pouští světa. V jejím jižním cípu, v oblasti Karas uprostřed enormní privátní rezervace s nekonečnými výhledy do africké divočiny, se nachází jedna ze zastávek portfolia Zannier Hotels. Butikový koncept Sonop s pouhou desítkou pokojů je umně posazen mezi pro region charakteristické rudě zbarvené balvany a je v postvulkanické krajině s písčitými a štěrkovými pláněmi téměř neviditelný. Po absolvování 450 kilometrů dlouhé cesty autem z hlavního města Windhoek čeká na hosty sofistikovaný systém dřevěných schodů a podest, jež nese hlavní lounge, restauraci, spa, cigar lounge a to hlavní, plátěné stany.
Dekoratérka Geraldine Dohogne do hotelu takřka na konci světa promítla britský koloniální styl 20. let minulého století a uspořádala hon za dobovými starožitnostmi. Zlatou éru britských objevitelů tady připomíná na 550 antique kusů jako jsou globusy, zrcadla, perské koberce, křesla, obrazy, gramofony, dobové chodecké hole, lodní kufry místo skříní či nezbytné dalekohledy pro pozorování zvěře nebo noční oblohy. Memorabilie dodávají pokojům autenticitu a inspirativní charakter, který bude živou vodou pro bohémy se slabostí pro nostalgii a historii.
Antilopy, lišky, leopardi, zajíci, hyeny nebo šakali – taková je přehlídka divoké zvěře, jakou lze pozorovat při safari z jeepu nebo z postele s nebesy skrze síťovaná okna od podlahy po strop, z vany na nožičkách v prostorné koupelně či ze soukromé dřevěné terasy. Mocné ticho pouště uprostřed rezervace korunuje vyhřívaný bazén s beanbagy a barem na úpatí hory balvanů.