Dnes je město kulturním centrem země helvétského kříže, kde se pořádají koncerty světové úrovně a jeho galerie jsou proslulé unikátními sbírkami. Sídlí zde i nejnavštěvovanější muzeum Švýcarska. Asi nikoho nepřekvapí, že je věnované dopravě. Málokteré město se může pochlubit vlastní horou, ale Lucern ano. Vrchol Pilatus se tyčí do výšky úctyhodných 2132 metrů a od nepaměti se spojuje s řadou legend.
V horském jezírku Pilatussee má být pohřbeno tělo Piláta Pontského, jehož duch podle legendy v okolí strašil. Dnes se můžeme těmto povídačkám smát, ale ve středověku se na Pilatus odvážil málokdo. Způsobů, jak se dostat na horu, je víc. Samozřejmostí je lanovka, s tím, že poslední čtyři minuty absolvujete panoramatickou gondolou Dragon ́s Ride připomínající let helikoptérou. Unikátní je jízda z Alpnachstadu nejstrmější zubačkou světa s neuvěřitelným sklonem trati 48 %, jde o konstruktérský majstrštyk Eduarda Lochera, realizovaný v druhé půli 19. století. Anebo jako Švýcaři pilující fyzičku na některý z ultramaratonů, můžete zkusit zdolat Pilatus po svých.
Na vrcholu vás čeká hotel Bellevue a historický Pilatus-Kulm z roku 1890, jenž pamatuje třeba i návštěvu královny Viktorie, jejíž připomínkou je místní stylová restaurace Queen Victoria. Královna navštívila Švýcarsko v roce 1868, panovnice si přála pobývat na klidném místě, kde by mohla odmítat veškeré návštěvy. Inspirací jí byl milovaný manžel princ Albert, který zemi navštívil v roce 1837.
Do Lucernu přicestovala v rámci svých aristokratických možností inkognito a v hotelu se nechala zapsat jako vévodkyně z Kentu. Své švýcarské léto trávila především čerpáním sil v přírodě. S doprovodem absolvovala řadu výletů, ale jak se na nejvýznamnějšího panovníka té doby slušelo, nikoliv po svých, ale na sedátku neseném místními horaly. Také na Pilatu strávila pár dní, odpočívala a malovala okolní scenerie. Svým pobytem udělala Švýcarsku dobrou reklamu a britská smetánka ho objevila jako svou dovolenkovou destinaci.
Na půvabné Lucernské jezero shlížejí dva alpští velikáni, Rigi a Titlis. Tyto zasněžené vrcholky dobře znají příznivci bollywoodských filmů. Indickým štábům nahrazují zdejší kulisy Himálaj, kde natáčet nemohou. Nedivte se proto, když tu budete potkávat mnoho indických turistů. Jestliže se na Pilatus můžete dostat nejstrmější zubačkou světa, na Rigi, královnu hor, vyjedete nejstarší horskou železnicí Evropy. Na Titlis vás zase vyveze otáčivá lanovka Rotair, která byla první svého druhu.
V Lucernu máte krásnou příležitost vyzkoušet si i půvaby švýcarské lodní dopravy. Využít můžete některé z kulinárních plaveb, kdy se kocháte okolím i složením zážitkového menu. Přímo nad jezerem trůní nádherný lázeňský resort Bürgenstock, který vám umožní vychutnat genius loci Lucernu a jeho okolí v maximálním komfortu. Další lázeňský a zároveň designový skvost najdete v Rigi Kaltbad. V horských podmínkách spojuje šest set let starou lázeňskou tradici s moderní architekturou v podání Maria Botty.
Autor: Barbora Slavíková Literová, Zdroj: Luxury Travel Digest, archiv