Dojeli jsme do pustiny, ve které nebylo nic než rozlehlé louky, zelené kopce a mnoho pasoucích se krav. A uprostřed toho všeho stála farma plná mladých, energických lidí. Někteří pracovali na zahradě, jiní natírali terasu, hráli volejbal nebo jen tak lelkovali. Tato scéna se odehrála pár let dozadu na Novém Zélandu. Ubytovali jsme se tehdy na farmě, kde byli kromě běžných hostů i takzvaní woofeři – cestovatelé, kteří pracují za stravu a pobyt. Zjistili jsme, že většinou na Zéland přicestovali sami a kamarády našli až během svých cest.
Právě woofing je jeden z důvodů, které dělá Zéland ideální lokalitou pro cestování sólo. Ať už na farmě, ovocném sadu nebo třeba v restauraci lze díky práci za pobyt a stravu potkat podobně smýšlející lidi, kteří také touží po sociálních kontaktech. Když se navíc sejde dobrá parta, zůstávají woofeři společně na jednom místě klidně i dlouhé měsíce.
Nejsou to ale jen woofeři, tedy obvykle další cizinci, kdo stojí o navázání kontaktu. Také obyvatelé Nového Zélandu, kteří si říkají kiwáci, jsou vůči cizincům velmi přátelští. Často se sami pokusí o takzvaný small talk a nezdráhají se cizincům ani poradit nebo pomoct.
Společnost lze také snadno najít na některém z místních treků, tedy výšlapů do přírody. Ať už jdete na jednodenní nebo vícedenní túru, na oblíbených stezkách, jako je Tongariro Crossing, Roys Peak nebo třeba Hooker Valley Track, potkáte skoro vždy mnoho dalších turistů.
K prolomení ledů může často dojít i velmi netradičně. Jako takový “ice breaker” konverzace často poslouží alpinský papoušek Nestor Kea, snažící se dostat do batohů turistů a sebrat jim svačinu.
Dalším důvodem pro sólo návštěvu Nového Zélandu je bezpečnost. Podle žebříčku Global Peace Index (Globální index míru) byl Nový Zéland v roce 2023 zvolen čtvrtou nejbezpečnější zemí. Nevyskytují se tam nebezpečná zvířata jako je tomu v sousední Austrálii, silnice jsou bezpečné a je tu obecně i nízká kriminalita. Samozřejmě i tak je na místě zůstat ostražitý a dodržovat pravidla, která ale platí snad všude: nepobývat v noci sami venku na opuštěných místech, nemít u sebe příliš hotovosti, nenechávat bez dozoru své pití, nestopovat (nebo v případě nutnosti jedině s někým dalším), hlídat si věci a také dát vždy někomu vědět, kam se zrovna chystáte vyrazit a kdy se vrátite.
V neposlední řadě nabízí Nový Zéland mnoho možností vyžití pro sólo cestovatele. Například bungee jumping, kde odvážlivcům často fandí další turisté. Nebo koupel v horkých pramenech, lyžování v horském středisku, plavání v oceánu, túry, poznávání maorské kultury, návštěvu Hobitínu… je toho zkrátka mnoho. Ale nudit se tu rozhodně nebudete. Už vyrážíte?
Foto: Pixabay