Je neuvěřitelné, jaké krásy dokáže příroda stvořit. Hoodoos vznikají až miliony let, a to kombinací fyzikálních a chemických reakcí na povětrnostní vlivy. Svou roli hraje především působení větrů a kyselých dešťů. Tyto přirozeně vytvořené sloupy, které mají různé tvary a barvy, bývají též nazývány „pohádkové komíny“. Většinou jsou součástí tzv. badlands, suchého terénu se strmými svahy a téměř nulovou vegetací.
Úžasné skalní formace najdete v turecké oblasti Cappadocia. Mnohdy jsou tak obrovské, že byly opracovány a jsou přeměněny na obydlí, kostely a jiné budovy. Překrásné údolí Göreme vypadá jako vytesané do skály a spíše než v Turecku si tu budete připadat jako v říši divů. V roce 1985 byla plným právem oblast Cappadocia přidána na seznam UNESCO.
Nejproslulejším a světově nejznámějším místem, kde můžete hoodoos spatřit, je Bryce Canyon v Utahu. V tomto státě najdete také fascinující krajinu Goblin Valley, kterou pokrývají tisíce podivně vypadajících expresivních skalních útvarů připomínajících gobliny, skřítky z anglických pohádek. Tyto útvary jsou malé, jasně červené a obklopené hradbou horských útesů. Původně se údolí nazývalo Mushroom Valley, ale protože útvary velmi silně připomínaly malé gobliny, bylo přejmenováno na Goblin Valley. Nádherné hoodoos najdete také v národním parku Theodora Roosevelta v oblasti badlands v Severní Dakotě. A snad nejpodivnější hoodoos na celé planetě se nachází v oblasti Bisti/De-Na-Zin v Novém Mexiku. Trochu jako z hororu na vás v pusté krajině mohou působit tyto mysteriózní útvary, které vypadají, jako by se vznášely.
Pokud byste rádi viděli hoodoos na vlastní oči, třeba se vám to kromě Turecka a USA poštěstí při cestě do Kanady, na Thaiwan, do francouzských Alp, do Tyrolska nebo na Nový Zéland. I tady jsou krajiny plné těchto surrealistických geologických útvarů. Hoodoos jsou rozesety po celé planetě kromě Antarktidy, takže šanci, že se s nimi setkáte osobně, máte poměrně velkou.
Foto: Pixabay