Reykjavík překypuje historickými budovami i zábavnými aktivitami. Můžete tu navštívit magický ledový bar, městské i národní muzeum a také nejnovější atrakci FlyOver Iceland, která vám umožní „projet“ se nad krajinou Islandu v pohodlných sedačkách. Reykjavík toho má ale v rukávu mnohem víc.
Málokdo to ví, ale v roce 2011 byl Reykjavík uveden na seznam světového dědictví UNESCO jako město literatury, a to díky velkému množství literárního bohatství, které tu lze najít. Jedná se přitom o páté místo na světě s tímto titulem. Islandská literatura středověku se řadí mezi nejvýznamnější světová díla a právě Reykjavík je domovem mnoha rukopisů a islandských ság. Také spousta současných autorů je oceňovaných po celém světě. Islandské kriminální romány jsou v kurzu už více než 10 let.
Reykjavík je velmi osobitým, ale zároveň moderním městem. Proto každého překvapí, že tu nenarazíte na hlavní světové fastfoodové řetězce. Na přelomu 20. a 21. století tomu bylo jinak, ale následný finanční krach měl jediný následek: vysoké clo na dovážené suroviny. A tak tu místo McDonald’s natrefíte pouze na obdobný místní řetězec, Metro.
Vody v okolí Reykjavíku jsou domovem papuchalků a velryb. Velryby, za kterými vyplouvají výletní lodě ze starého přístavu v Reykjavíku, je tu možné spatřit po celý rok. Za papuchalky se můžete vydat na blízké ostrovy Akurey a Engey od května do srpna, kdy tu hnízdí. Kromě nich můžete spatřit i delfíny, plejtváky nebo keporkaky.
Bezpochyby nejslavnější ulicí města je Laugavegur, což se překládá jako Hot Spring Roads nebo také Wash Road. Dnes je to třída plná obchodů, kaváren, vyhlášených pekáren, restaurací a barů. Před mnoha lety to tu ale bylo o něčem jiném. Islandské ženy touto několik kilometrů dlouhou cestou vláčely své špinavé prádlo, aby ho mohly vyprat ve vzdálených horkých pramenech v Laugadalur. Pohledem současného cestovatele, který si tu pochutnává na lahodném menu, je těžké si to vůbec představit.
Foto: Pixabay, Unsplash