Blíží se největší událost Japonska

Stále si pohráváte s myšlenkou, že byste chtěli poznat Japonsko? Odložte jeho návštěvu možná raději na leden. V Japonsku totiž právě začínají přípravy na největší oslavy roku a pobyt zde by byl pravděpodobně poněkud hektický. Co se v Zemi vycházejícího slunce chystá?

Přivítání Nového roku je v Japonsku velmi důležité, a proto se na něj lidé připravují několik týdnů předem. Klíčem je přichystat půdu pro růst a štěstí v nadcházejícím roce. Během této největší události Japonska je od 1. do 3. ledna většina obchodů zavřených. Zdaleka to ale neznamená, že by ulice byly prázdné. Naopak!

Davy lidí a těžký úděl pošťáků

Na konci roku byste v Japonsku míjeli opravdu obrovské davy lidí. Přeplněné budou i veškeré dopravní prostředky. Velkou tradicí jsou v této zemi totiž novoroční návštěvy, a tak lidé pendlují sem a tam, aby viděli své příbuzné a známé. Zapomeňte tedy na to, že byste si tu udělali nějaký klidný výlet. Mezi ty, kdo tady má extrémně napilno, patří mimochodem hlavně pošťáci. V Japonsku je oblíbeným zvykem posílání pohlednic s přáním všeho dobrého do nadcházejícího roku a není neobvyklé, že jich jeden člověk pošle i desítky.

Sváteční tradice Hatsumode a Hatsuhinode

Japonsko má dva krásné zvyky spojené s oslavou Nového roku. Jedním z nich je hatsumode, což je první návštěva svatyní a chrámů v roce. V tuto dobu mají slavnostní atmosféru se spoustou jídla a velkým výběrem talismanů, které si tu lidé hojně kupují, neboť údajně dokážou zařídit šťastný rok. Ve slavné tokijské svatyni Meidži se o půlnoci na Silvestra rozezní dokonce i chrámové zvony. Dalším harmonickým zvykem, který bychom Japoncům mohli závidět, je hatsuhinode, pozorování prvního východu slunce v novém roce odkudkoliv to jenom lze.

Pohankové nudle, sledování estrád a široký úsměv

Na čem si v japonských rodinách na Silvestra pochutnávají a jak tráví večer? Připraví si pohankové nudle toshikoshi soba a sejdou se u televize při sledování zábavného pořadu „kohaku uta gassen“, kde vystupují zpěváci a předvádí velkolepá představení. Nedílnou součástí novoročních oslav je potom pití saké, nápoje, který pomáhá chránit před nemocnými duchy. Zajímavý jev můžete spatřit prvního ledna, kdy se všichni usmívají. Tento den je brán jako ten, který reprezentuje celý rok. Proto se jedná o den bez zloby, stresu a hlavně je plný radosti. A to za každou cenu. Nikdo přece nechce mít kvůli jednomu dni zkažený celý rok.

Císařská rodina mává svému lidu

Už 2. ledna můžete opět spatřit davy lidí. Tentokrát ale míří k branám císařského paláce v Tokiu. A pokud byste nechtěli přijít o další velmi unikátní zážitek, měli byste vyrazit s nimi. Druhý leden totiž představuje jeden ze dvou dní v roce, kdy je vnitřní areál tokijského císařského paláce otevřen veřejnosti. Ten další připadá na 23. února, kdy má císař narozeniny. Několikrát během dne vyjde nakrátko se svou rodinou na balkon chráněný sklem, zamává lidu a řekne pár slov. Pro mnoho Japonců je právě toto císařské gesto jedním z hlavních symbolů příchodu nového roku.

Foto: Unsplash

Mohlo by vás zajímat

AdventureCestování prostřednictvím designu

Designéři šperků i interiérových doplňků se nezřídka inspirují poznáváním prostřednictvím cestování, ale i historie. Jaká místa v sobě odráží tři nové…

AdventureTop 3 dechberoucí národní parky jihovýchodní Asie

Říjen až duben bývá tou nejlepší dobou na návštěvu národních parků v jihovýchodní Asii. Nechte se okouzlit překrásnou krajinou a vydejte se do srdce divoké přírody, pralesů a exotiky. Potkáte největší ještěry světa, budete ohromeni množstvím rozkvetlých rostlin, svěžestí deštných lesů i úžasným mořským světem.