5 věcí, na které se připravit při několikaměsíčním cestování s batohem

Plánujete vyrazit do světa na déle než týden nebo dva? Na co si dát pozor, co předem zvážit, co si vlastně sbalit a co očekávat od několikaměsíčního cestování s batohem na zádech? Toto jsou rady těch, kteří takovou cestu podnikli.

Půl roku jsem se svým budoucím mužem cestovala po střední Americe. Našim cílem bylo projet území od Cancúnu na Yucatánu až po Panama City. S oblibou jsem tvrdila: „Až uvidím na vlastní oči Panamský průplav, můžeme jet domů.“ A přesně tak to dopadlo. Procestovali jsme Yucatán, Guatemalu, Nikaraguu, Honduras, Salvador, Kostariku a Panamu. A ještě jsme si k tomu neplánovaně přidali Kubu. Co bych před touto cestou ráda věděla?

Nejdůležitější je touha

Když si vzpomenu na úplný začátek, stála na něm obrovská touha po cestování. Zažít ten pocit svobody, kdy jste odhodlaní opustit práci, pronajmout někomu svůj byt, sbalit si batoh a prostě jet. Pokud tato touha ve vás není, nemá smysl se do něčeho takového pouštět. Nezapomeňte, že vás po návratu ze snové cesty opět čeká tvrdá realita. Vrátíte se mnohem chudší, budete možná muset řešit novou práci, případně bydlení, navštěvovat úřady a podobně, tak buďte na všechny faktory připraveni. Ale bude to stát za to.

Kam a kdy vyrazit?

Důležité je naplánovat si, do jaké oblasti pojedete, a v jakou roční dobu je vhodné a bezpečné tam jet. Střední Amerika má období sucha a dešťů a s tím spojené především obávané období hurikánů. A věřte tomu, že několikadenní vydatný déšť na okraji džungle kdesi v Hondurasu není to samé, jako když zaprší u nás. V období dešťů už opravdu chcete být zpátky v Česku. My jsme si samozřejmě vybrali období sucha, ani tak nás ale deště neminuli.

Hlídejte si finance

Jedna ze základních věcí, které byste měli udělat, je zjistit si, jaké platební karty v dané zemi fungují a nechat si je udělat. My jsme narazili, protože jsme projížděli mnoho zemí a v Salvadoru byl velký problém sehnat vůbec nějaký bankomat, který nám peníze vydal. Může se také stát, že delší dobu nepůjde elektřina v místě, kde budete potřebovat platit, proto vždy za všech okolností mějte u sebe hotovost. Alespoň abyste měli na cestu autobusem nebo na zaplacení hotelu. Vyjmenovaná trable se staly nám a několik dní jsme tak skončili úplně bez peněz. Měli jsme ale velké štěstí, protože se o nás v hotelu postarali a vše jsme jim mohli zaplatit zpětně.

Sbalte si to nejpodstatnější

Na půlroční cestu jsem si sbalila batoh, který jsem si běžně brávala, když jsem v Česku jela za kamarádkou pouze na víkend. Objemné krosny a kufry na kolečkách vám při dlouhodobém cestování budou jen na obtíž. Sbalte si opravdu jen základní věci jako hygienické potřeby, oblečení, léky, repelenty. Pokud nepojedete do naprosté divočiny, drtivou většinu věcí všude seženete a můžete tak snadno dokoupit to, co momentálně budete potřebovat.

Buďte připraveni na všechno

Připravte se na to, že ne všechno půjde přesně podle plánu. Buďte proto smíření s tím, že to někdy zkrátka nebude takové, jak jste si to představovali. Určitě někdy pocítíte touhu být zpátky doma, možná budete mít i strach z neznáma. Je možné, že vás budou děsit nové zvuky i zvířata. Na mnoha místech ale naopak pocítíte neuvěřitelnou euforii a zažijete věci, o kterých se vám ani nesnilo. Třeba dokonce potkáte svou pravou lásku nebo přátele na celý život. Nebo se dokonce v nějaké zemi usadíte. Buďte jednoduše připraveni na všechno. Dlouhodobé cestování je adrenalinová výzva, ale nikdy na ni nezapomenete.

Foto: Unsplash, Pixabay

Mohlo by vás zajímat