Víte, co by se vám podle starých pověr mohlo stát, kdybyste na Štědrý den vynášeli odpadkový koš? Kromě špíny a nepořádku byste si z domu odnesli i štěstí. A to rozhodně není radno pokoušet. Také si dejte pozor na věšení prádla. Tradovalo se, že v rodině, kde se bude věšet prádlo, se stane neštěstí. Tak si praní nechte raději až po svátcích.
Naši předci chtěli být, stejně jako my, zdraví a netrpět bídou. A tak si to pojistili na Štědrý večer. Jak? Před štědrovečerní večeří položili na zem sekyru a stoupli si na ní. To jim zaručilo, že je nebudou celý příští rok bolet nohy. A aby si zajistili hojnost a bohatství, stačilo jen položit před večeří pod talíř šupinku z kapra nebo drobnou minci. Potom se pustili do hodování. Nesměli však vstávat od stolu, dokud nedojedli všichni, jinak by se příští rok nesešla celá rodina.
Máte doma svobodnou dívku a slepice? Pokud o Štědrém dnu zaklepe svou botou na kurník a ozve se kvokání, zůstane i příští rok svobodná. Jestli ale uslyší kohouta, brzy budete chystat veselku. Nemáte-li kurník, stejnou službu vám prokáže i samotná bota, kterou dívka hodí za sebe. Jestli špička bude mířit ke dveřím, brzy bude svatba. K lásce se váže ještě jeden zvyk, který využívají dívky, kolem nichž se motá více chlapců. Do jablka se zapíchne tolik sirek, kolik nápadníků děvče má a pod každou sirkou si jednoho z nich představí. Sirky následně zapálí, a ta, která bude hořet nejdéle, představuje jejího budoucího manžela.
Tento zvyk byl velmi oblíbený u zemědělců, ale také u chatařů a chalupářů, které vždy zajímalo, jak úrodný ten následující rok bude. A to se odvíjelo od toho, jak moc bude pršet. Až rozkrojíte jablko, abyste zjistili, jestli se příští rok sejdete ve zdraví, vyloupněte si z něj dvanáct jadérek tak, jako to dělali naši předci. Nasypejte je do misky s vodou a kolik jich vyplave na hladinu, tolik můžete v příštím roce očekávat suchých měsíců.
Foto: Pixabay