Čínský Nový rok představuje nejdůležitější svátek v Číně, ale slaví se i v jiných asijských zemích, jako je Malajsie, Singapur, Thajsko, Vietnam, Korea, Indonésie, Filipíny a další. Tento svátek, nazývaný též Svátkem jara nebo Lunárním Novým rokem, se navíc oslavuje v každé čínské komunitě po celém světě. Hlavními signály, že čínský Nový rok přichází, jsou všudypřítomné červené lucerny, ohňostroje, dokonale uklizené domovy a vůně linoucí se z kuchyní, kde se připravují rodinné večeře.
Jistě jste si všimli, že v Číně – a při oslavách Nového roku především – hraje prim červená a zlatá. Veškeré dekorace a oblečení, které lidé při oslavách nosí, se zaměřují především na tyto dvě barvy. Červená představuje štěstí a zlatá symbolizuje prosperitu. Mladí lidé dostávají v červených obálkách peníze a také domy jsou vyzdobené do těchto dvou tónů. Někteří si dokonce červeně natírají i rámy oken a dveří. V interiérech se rozmisťují lotosové květy a zavěšují se papírové červené dekorace, které mají v Číně velkou tradici.
Zábava v ulicích neodmyslitelně patří k oslavám Nového roku. Tyto přehlídky v doprovodu čínského draka jsou plné vzrušení. Draci bývají obrovští a jejich vzezření je propracované do nejmenších detailů. Lví a dračí tance jsou důležitou součástí oslav. Drak je v Číně uctíván a symbolizuje samotnou zemi. Lvi, stejně jako hlasité ohňostroje, mají za úkol odhánět zlé duchy.
Překrásnou podívanou přináší také oslavy, které se konají poslední den. Festival luceren představuje průvod, kdy lidé vyrazí do ulic s lucernami. Všude vás okouzlí i pověšené lampy a lampiony, vše je nádherně osvětleno a pojídají se rýžové koláčky a jiné sladkosti. K navození domácí pohody lidé před svými domy zapalují i svíčky. Každý, kdo během oslav čínského Nového roku tuto zemi navštíví, bývá ohromen prastarými tradicemi, velkolepými průvody a nádhernou atmosférou měst, která se tu každoročně vynoří. Proč ji nezažít na rok Hada?
Foto: Unsplash, Pixabay